IE 380Quality Control and Improvement
Bilkent Endüstri Mühendisliği dersi. Son 5 yılda 2 kez Güz'de, 4 kez Bahar'da açıldı, son 5 yılda yaz okulunda açılmadı. Şube başına ortalama 50 öğrenci.
- kredi3· 5 ECTS
- haftalık3 saat3 ders
- son 5 yıl ort.2,67B ↘
- açılır2 Güz, 4 Baharson 5 yıl
- 2026-2027 Güzaçılmadıson: 2025-2026 Bahar
Ön koşullar ve açtığı derslerkatalog: MATH 260
- ön koşul
- 1 şart
- doğrudan açtığı
- 0 ders
- en erken
- 3. yıl güz
Geçince açılır
Başka bir dersin ön koşulu değil.
Ön koşullar STARS kataloğundaki ifadeden okunur; eş koşul, izin ve not şartları dahil değil. Kartın altındaki not o dersin başka neye ihtiyaç duyduğunu söyler.
Not ortalaması5 yıl 2,67 · 10 yıl 2,58 · 2003'den beri 2,43
- Güz / Bahar ortalaması
- son 5 yıl 2,67
- dikey gölge: şube aralığı · nokta büyüklüğü: öğrenci sayısı
Şubelere göre dağılım
Bir noktanın üstüne gel ya da dokun: şube ve hocası görünür.
Her nokta bir şube. Yatay çizgi en düşük–en yüksek, dikey çizgi ortanca; soluk noktalar 10 öğrenciden az olan şubeler.
Dönem tablosu 15 dönem
| Dönem | Şube | Öğrenci | Ders ort. | Şube aralığı |
|---|---|---|---|---|
| 2025-2026 Bahar | 1 | 76 | 2,62 | 2,62 |
| 2024-2025 Güz | 1 | 31 | 2,57 | 2,57 |
| 2023-2024 Bahar | 1 | 69 | 2,69 | 2,69 |
| 2022-2023 Bahar | 1 | 54 | 2,60 | 2,60 |
| 2022-2023 Güz | 2 | 89 | 2,71 | 2,70–2,72 |
| 2021-2022 Bahar | 2 | 81 | 2,76 | 2,58–2,86 |
| 2020-2021 Bahar | 1 | 60 | 2,66 | 2,66 |
| 2019-2020 Bahar | 3 | 139 | 2,52 | 2,49–2,56 |
| 2019-2020 Güz | 1 | 40 | 2,27 | 2,27 |
| 2018-2019 Bahar | 2 | 101 | 2,52 | 2,39–2,59 |
| 2018-2019 Güz | 1 | 63 | 2,48 | 2,48 |
| 2017-2018 Bahar | 3 | 171 | 2,61 | 2,49–2,88 |
| 2017-2018 Güz | 1 | 44 | 2,39 | 2,39 |
| 2016-2017 Bahar | 3 | 111 | 2,55 | 2,35–2,71 |
| 2016-2017 Güz | 1 | 53 | 2,55 | 2,55 |
Dönem ortalaması STARS'ın "Course GPA" değeri (o dönemin tüm şubeleri). Çok yıllık ortalama dönem ortalamalarının öğrenci sayısıyla ağırlıklı ortalaması; "son 5 yıl" içinde bulunulan akademik yıldan önceki 5 tam yıl. 10 öğrenciden az olan dönemler (*) dahil ama soluk. Final tekrar dönemleri dahil değil.
Hocalara göre2021–2026 · 5 hoca
- Emre Nadar4 dönem · 211 öğrenci · son 2025-2026 Bahar2,66
- Ülkü Gürler1 dönem · 69 öğrenci · son 2023-2024 Bahar2,69
- Halil İbrahim Bayrak1 dönem · 45 öğrenci · son 2022-2023 Güz2,72
- Parinaz Toufani1 dönem · 44 öğrenci · son 2022-2023 Güz2,70
- Nihal Berktaş1 dönem · 31 öğrenci · son 2021-2022 Bahar2,58
Hocanın tek başına verdiği şubelerin öğrenci sayısıyla ağırlıklı STARS şube ortalaması. Soluk satırlar 20 öğrenciden az notlu veriye dayanır.
Ders içeriği
Various philosophies and definitions of quality. Statistical process control. Process capability. Experimental design and the Taguchi method for quality improvement. Acceptance sampling.
Müfredatlarda4 program
- Endüstri MühendisliğiIndustrial Engineering · lisansIE Restricted Elective, IE Elective on Data, Risk and Uncertainty
- FizikPhysics · lisansTechnical Elective
- Makine MühendisliğiMechanical Engineering · lisansEngineering Elective, ME Breadth Elective
- Moleküler Biyoloji ve GenetikMolecular Biology and Genetics · lisansTechnical Elective
Sık sorulanlar
IE 380 dersinin ön koşulu nedir?
IE 380 için STARS kataloğundaki ön koşul: MATH 260.
IE 380 kaç kredi, kaç ECTS?
IE 380 3 Bilkent kredisi ve 5 ECTS. Haftalık 3 saat yüz yüze ders.
IE 380 hangi dönemlerde açılır?
Son 5 yılda 2 kez Güz'de, 4 kez Bahar'da açıldı, son 5 yılda yaz okulunda açılmadı.
IE 380 not ortalaması kaç?
IE 380 dersinin son 5 akademik yıldaki ortalaması 2,67 (B); 400 öğrencinin notundan, STARS'ın dönem ortalamaları öğrenci sayısıyla ağırlıklandırılarak hesaplandı.
Veri STARS'ın herkese açık sayfalarından (offerings, katalog, ders geçmişi, syllabus) otomatik alınır. Şube, hoca ve kontenjan değişebilir; kesin bilgi için SRS'yi kontrol et.